עגלת הקניות

מוצרים נוספים שמצאנו מתאימים במיוחד בשבילך

סקוטר תת ימי בצבע כתום SUBLUE Navbow+

סקוטר תת ימי בצבע כתום SUBLUE Navbow+

6,249.00 ₪

MOJAWA Run Plus Bone Conduction Earphone Black אוזניות אלחוטיות לשחייה וריצה בטכנולוגיית הולכת עצם בצבע שחור

MOJAWA Run Plus Bone Conduction Earphone Black אוזניות אלחוטיות לשחייה וריצה בטכנולוגיית הולכת עצם בצבע שחור

649.00 ₪

OCEAN REEF Aria QR+ מסכה עם שנורקל

OCEAN REEF Aria QR+ מסכה עם שנורקל

350.00 ₪

Fidlock Hermetic Medi Dry Bag נרתיק אטום למים

Fidlock Hermetic Medi Dry Bag נרתיק אטום למים

135.00 ₪

האתר שלנו לא נתמך במלואו בדפדפן בו אתם גולשים, אנו ממליצים להחליף לאחד מהדפדפנים הבאים: Edge, Chrome, Safari, or Firefox.

משלוח חינם בקנייה מעל 250 ש״ח

דיג בצלילה חופשית - כיצד לבחור רובה

 

בדומה למתרחש בעת בחירת ציוד, גם כשמדובר ברובים, ישנם צוללים שמעדיפים דגם מסוים על פני דגמים אחרים הקיימים בשוק. אך בסופו של דבר, נזכור שזהו לא הרובה, אלא יכולות הדייג עצמו שיביאו לדיג מוצלח.

רובים לדיג בצלילה חופשית מתחלקים בגדול לשתי קבוצות - מצד אחד הרובים הפנאומטיים (לחץ אוויר) ומהצד השני רובי גומיות, כשלכל סוג יתרונות וחסרונות משלו. הבה נתבונן בסוגים השונים:

 

רובי לחץ (פנאומטיים)
לעיתים נתפסים על ידי חלק מקהילת הדייגים כרובים "נחותים" לכאורה. הסברה היא שהם דורשים תחזוקה גבוהה והעובדה שהם מאבדים מהעוצמה עם ההעמקה משפיעה על אלו המתכננים דיג במעמקים. היתרון הגדול של רובי הלחץ הוא בכוחם הניכר ביחס לאורכם. לשם המחשה, רובה גומיות באורך 100 ס"מ, ארוך בכמעט 30% יותר מאשר רובה סיראנו 970 (97 ס"מ). סיראנו באורך שכזה יעניק מהירות לוע גבוהה וטווח יעיל של 3 מטרים לפחות, כך שהיתרון שלו הוא ברור וניכר. נקודה נוספת הקשורה ביתרון האורך הוא הצידוד המהיר ולכן, גם כשמדובר בשימוש במים פתוחים או במארבים, הסיראנו על כל דגמיהם יהיו לשותפים האופטימליים ביותר.

      

              רובה לחץ אויר מדגם סיראנו - מהיר, מדוייק וקל לצידוד

 

שמירה על נקיון הרובה, כמו גם הימנעות מטעינה חפוזה או טעינת חצים עקומים, ישמרו על הרובה מבפנים ומחוץ ויבטיחו הנאה מרובה מהכלי לשנים ארוכות. בהתחשב בנקודות שהובאו לעיל, רובי לחץ יכולים להיות אף עדיפים לסוגים רבים של צוללים שנמנעו מהם עד היום. רובי לחץ אוויר בכלל וסיראנו בפרט, יראו ביצועים מרשימים במיוחד בעת דיג מארבים ובייחוד בצלילות רדודות של 20-30 מטר. יתרון נוסף מתבטא בקלות היחסית של נשיאת הרובה במהלך נסיעות, טיסות וכדומה. 

רובי הלחץ נמדדים לפי אורכו של החץ, כשהמדידה נעשית בסנטימטרים.

לחצו כאן לצפיה בדגמים שונים של רובי לחץ אוויר

 

 

רובי גומיות
רובי הגומיות מתחלקים לכמה סוגים:

רובי יורו (Euro)

תוכננו בעבור הדייג האירופאי שלרוב צד דגים "קטנים" וזריזים יותר. הצורך היה לרובה מאוד מהיר, מצודד ומדוייק. רוב רובי היורו מצויידים בחצים בקוטר 6-6.5 מ"מ וגומייה בודדת בקוטר 16-19 ואפילו 20 מ"מ. דוגמא טובה לרובים הללו הוא ה-Phantom של חברת Mares האיטלקית.

 

בעבר, הרובים הללו הגיעו בשילוב של ידית פלסטיק, מנגנון מתכת וקנה אלומיניום בקטרים משתנים, כאשר הסטנדרט עמד על 28 מ"מ ו-2 מ"מ עובי. כיום, ישנם מגוון רחב של חומרים שונים וגליל האלומיניום אבד מהדומיננטיות שלו בשוק. בדומה לרובה ה-Phantom, גם רובי היורו מתאפיינים בצורות ייחודיות לקנים וחלקם זהים בצורתם לזו של קלמרי, באופן אשר מקנה מהירות צידוד גבוהה יותר מצורת הגליל.

 

 
                       חתך קנה אלומיניום עם מסילה

גרסה אחרת לרובה הגומיות הוא ה-Railgun הדרום אפריקאי. דייגים מהאיזור הנ"ל הזדקקו לרובה עם יותר כח וחצים עבים יותר שיתאימו לגודלם של הדגים שהם צדו, כך שנעשה שימוש בחצי 7-8 מ"מ, עם שני סטים של גומיות 16 מ"מ ואף יותר. בכדי לסתור רעד מהחץ ולגרום לכך שהוא ידייק במטרה, נוספה לרובה מסילה (Rail). לא זאת בלבד שתוסף זה מחזק את הקנה, אלא הוא גם מעלה משמעותית את רמת הדיוק של הרובה. מותג דרום אפריקאי מובהק הוא Rob Allen.

בין רובי הגומיות ניתן למצוא סוגים וחומרים שונים, כדוגמת קנה קרבון לחיזוק הקנה והורדת משקל, ניילון לכל גוף הרובה, רובי קרבון מלאים כדוגמת מותג העילית C4, שילוב של ידיות "רגילות" עם קנה מעץ (לטובת חוזק קנה והוספת גומיות) ועוד.

 

 

תצורות פופולריות:

 

- גומיית 16-18 מ"מ עם חץ 6.3-6.6 לדגים עד 7 ק"ג בקירוב

- דומיית 20 מ"מ עם חץ 7 מ"מ לשימוש כללי (All around)

- צמד גומיות 16 מ"מ עם חץ 7-8 מ"מ לדגים גדולים.

היתרון של צמד גומיות 16מ"מ על 20 מ"מ הוא בקלות הטעינה ובכך שהן מוציאות מעט יותר כח מאשר גומיית 20 מ"מ בודדת. עם זאת, גומיית 16 מ"מ בודדת תהיה מדוייקת יותר מצמד גומיות 16, אם כי גם יותר חלשה. אופציה נוספת היא שימוש בזוג גומיות 14 מ"מ - אופציה טובה יותר מזוג 16 ברובים מסויימים.


 

                                  רובה גומיות מסוג פאנטום

ישנם דייגים אשר נוטים לעיתים להתעלם מהעובדה שהטווח היעיל של רובי היורו הוא בחישוב גס, 3 פעמים אורך החץ מקצה הרובה. מכיוון שנוכל לחדור את רוב הדגים מטווח שכזה עם גומיה 20 מ"מ על רובה יורו, גומיות נוספות לא יקנו לנו יותר טווח, אך יגבירו את מהירות החץ. אך בו זמנית, יתכן שיגרמו לרעד בחץ עד כדי ליצירת בטן בקנה (כיפוף), מה שיגרום לירידה ניכרת ביכולת הדיוק.חישבו על צמד גומיות 16 או אפילו 14 כעל המקסימום שרובים אלו מיועדים אליהם.

 

רובי היורו/מסילה נמדדים לפי אורך הקנה (מהמאזל עד מערכת ההדק) ולא באורכו הכולל של הרובה.
המדידה נעשיתבס"מ.

 


                      רובה עץ עם 4 סטים של גומיות היקפיות

רובי עץ
רובי עץ מרובי גומיות יהיו בשימוש כאשר צדים טרף גדול. הרבה דייגים שצדים מים נקיים מאוד צריכים את תוספת הטווח שרובים אלו ייתנו להם. משתמשים בעץ, מכיוון שמאוד מאוד קשה לכופף את הקנה. זה מאפשר לדייג להרכיב גומיות כאוות נפשו, אפילו מ-3 סטים עד 8 (ואף יותר אם צריך!), מבלי לחשוש מכיפוף הקנה. תוספת הגומיות מאפשרת גם שימוש של חץ עבה יותר. בגלל רמת הכח המופעל על המכלולים, הם חזקים הרבה יותר מאלו של רובי היורו. הכוח המוגבר מעניק אפקט הרתעה (recoil) מורגש. ע"מ למזער את הרתע, יצרני הרובים תכננו רובים כבדים יותר ומאוחר יותר הוסיפו תוספות בצדדים, במטרה לשמור על ציפה נייטרלית או חיובית.

 

רובי העץ מגיעים לרוב בשתי תצורות שונות - ידית אחורית וידית אמצעית. ידית אמצעית תאפשר מעקב טוב יותר (צידוד מהיר יותר), בעוד שידית אחורית תעניק יכולת כיוון טובה יותר.

בניגוד לרובי היורו שנמדדים בקנה בלבד, רובי העץ נמדדים לאורכו הכולל של הרובה. המדידה נעשית באינצ'ים.

 

לחצו כאן לצפיה במגוון רובי גומיות

 

אביזרים ותוספות

 

ווישבון (Wishbone)
ווישבון הוא המרכיב שמחבר בין הגומיות לחץ. הוא מגיע בשני סוגים שונים, הנפוץ יותר עשוי מתכת והאחר הוא הדיינימה.

ווישבון מתכת נמצא בשימוש ברוב רובי היורו ויתרונותיו מתבטאים בתוחלת החיים הארוכה שלו ובכך שהוא לרוב לא גורםלבעיות. אך עם זאת, סוג זה מאוד מסוכן לידיים במקרה של החלקה מחריץ החץ, שנגרמת לרוב בגלל טעינה מוטעית או חפוזה.

 

 

              ווישבון מתכת מפרקי                         ווישבון דיינימה

 

ווישבון דיינימה עשוי ממיתר רך יחסית, הנקרא דיינימה. דוגמא לרובים עם סוג זה הם ה-Phantom Speed ורובי Rob Allen. הוא מאוד ידידותי לידיים, אם כי יש לדאוג להשתמש בחץ "ידידותי" לדיינימה. במידה והכנתם ווישבון דיינימה לרובה שבו נעשה שימוש בעבר בווישבון מתכת, יש לשייף קמעה את חריצי החץ, אחרת הם יחתכו את הדיינימה, או אפשרי להשתמש בחץ עם שארק פינס / פינים.

 

גלגלת מסייעת לצוללים בכמה פונקציות שונות -  הראשונה, עניין בטיחותי גרידא. היה ותפסנו דג במהלך צלילת עומק אך זה נשאר בעומק רב יותר או שאולי נתקע בסלע ומסרב לצאת, אין אנו רוצים לבזבז זמן בהתעסקות מיותרת, בטח אם הגענו כבר לשלב סיום הצלילה. במקרה מעין זה, נוכל פשוט לעלות חזרה לפני המים תוך כדי פריסת הגלגלת, כך נוכל לדעת בדיוק היכן ממוקם הרובה והיכן הדג. אם נבחר לרדת שוב, נוכל פשוט לעקוב אחר מיתר הגלגלת. הדבר מסייע במיוחד בעת צלילה בתנאים של ראות מוגבלת. פונקציה  שניה  קשורה ביכולת שלנו להבטיח שהדג יישאר על החץ. כאשר אנו מאפשרים לדג לרוץ עם החץ וגלגלת פתוחה אנו למעשה מאפשרים לו זמן להתעייף. כך נוכל להחזיר אותו אלינו בצורה בטוחה יותר מאשר ללא גלגלת. דג אשר רק חדרנו דרכו ולא שיתקנו אותו ייתן ריצה כוחנית וייקח את הרובה ו/או יקרע את עצמו מהחץ. אגב, זו הסיבה שבעיקרה חשוב לפגוע פגיעות מדוייקות בדג.

 


 

איזה אורך של רובה מומלץ לקנות? 

אורכו של הרובה לרוב תלוי בתנאי הראות שבאיזור הדיג. כמובן שישנם גם רובים לשימוש ספציפי יותר, כדוגמת ה-60-75 ומטה לשימוש במערות, חריצים, סלעים וכדומה. כאן, הרובים הקצרים יותר יהיו שימושיים יותר בגלל יכולת התמרון הגבוהה, על אף שתנאי הראות יכולים להיות אופטימליים. המספרים המובאים למטה הם מדד ממוצע והגיוני לאורכי רובים לשימושים שונים ובהתאם לתנאי הראות.

 

                    דיג מערות/סלעים - רובים קצרים                                                           דיג מארבים - רובים בינוניים/ארוכים  

 

אורכים לרובי יורו/מסילה:

 ראות

 מים פתוחים

ריף 

חריצים / מערות 

 +15 מ'

130 ס"מ

120-130 ס"מ

60-70 ס"מ

 10-15 מ'

120-130 ס"מ

120-130 ס"מ

60-70 ס"מ

 5-10 מ'

110-130 ס"מ

110-130 ס"מ

60-70 ס"מ

 0-5 מ'

110 ס"מ

90-110 ס"מ

60-70 ס"מ


אורכים לרובי עץ:

 ראות

 מים פתוחים

ריף 

חריצים / מערות 

 +15 מ'

63 אינץ' 

60-63 אינץ' 

44-50 אינץ' 

 10-15 מ'

60-63 אינץ' 

60-63 אינץ' 

44-50 אינץ' 

 5-10 מ'

55-60 אינץ' 

55-60 אינץ' 

44-50 אינץ' 

 0-5 מ'

55 אינץ' 

55 אינץ' 

44-50 אינץ' 


אנו מקווים שלאחר קריאת מאמר זה, תוכלו לדעת איזה סוג ואיזה אורך רובה
הוא האופטימלי ביותר לכם ולצרכי הדיג שלכם. 

דיג מוצלח!