עופרות הדייג הנפוצות - צורות ודרכי שימוש - דוגית

:המבצע יסתיים בעוד

:המבצע יסתיים בעוד

סל קניות 0

סל הקניות ריק

מלא\מלאי את הטופס ונחזור אלייך במהירות האפשרית

עופרות הדייג הנפוצות - צורות ודרכי שימוש

במאמר זה נעסוק בסוגים, צורות ובמשקלי הזריקה הנפוצים של עופרת במגוון סגנונות הדיג.

משקולות הדייג אשר משמשות למגוון סגנונות הדייג עשויות עופרת יצוקה והן מאופיינות בצורה ובמשקל המאפשרים: זריקה למרחק, שקיעה מהירה של הקרס והפיתיון, עמידות בפני סחף (זרמים) ושימוש באיזור סלעי או חולי.

להלן סקירה של צורות העופרות הנפוצות וסגנונות הדיג להם הן מתאימות:

 

צורת הקונוס הבסיסית:


עופרת זו היא הראשונה מבין העופרות אשר התחילה את מסורת הדיג בישראל. צורתה בסיסית למדי, ללא תכונות מיוחדות ולכן מתאימה לדייגים הנמצאים בתחילת דרכם אשר עושים שימוש בחכת רולר. מגיעה במשקלים הנעים בין 20 ל-100 גרם. מתאימה לשימוש בדיג בסגנונות חוף (סרף מהחוף), דיג בשוברי גלים ודיג פתיונות מסירה (בולוס).


צורת הגולה (עיגול):


לעופרת זו תכונות של עמידות גבוהה מול זרם ומול ים "עובד" עם גלים (50 ס"מ עד 1מטר).

צורתה המעוגלת מאפשרת לה התחפרות ויצירת גומה בחול ולכן מתאימה לשימוש באיזורים חוליים בלבד. בנוסף, בזמן אסיפת חוט הדיג (גלגול הרולר) היא נוטה להשאר צמודה לקרקע, מה שעלול ליצור בעיה באיזור סלעי (להיתקע בין הסלעים). מגיעה במשקלים הנעים בין 50 ל-100 גרם. מתאימה לשימוש בדיג בסגנונות חוף (סרף מהחוף), דייג בשוברי גלים ודייג פתיונות מסירה (בולוס).

 

 

 
צורת טיפה שטוחה:

לעופרת זו תכונות המקנות לה ריחוף מעל איזור סלעי ויכולת אסיפה מהירה במיוחד. כאשר אנו אוספים את חוט הדייג, המבנה השטוח של העופרת מאפשר לה להתרומם כלפי פני המים, מה שמונע מהעופרת להיתפס במכשולים. בנוסף, העופרת מאפשרת איסוף מהיר במיוחד אודות למבנה השטוח וההידרודינמי שלה היוצר התנגדות קטנה. חשוב לציין שלצורה זו אין עמידות בפני סחף וממולץ להשתמש בה בזמן שהים אינו גבוה במיוחד - גלים בין 20 ל-60 ס"מ. מגיעה במשקלים הנעים בין 80ל-130 גרם או במידות 3-5. מתאימה לשימוש בדיג בסגנונות חוף (סרף מהחוף) ודיג בשוברי גלים.


צורת צלחת שטוחה:

עופרת זו היא מתאפיינת בתכונות המקנות לה ריחוף מעל איזור סלעי ויכולת אסיפה מהירה במיוחד. כאשר אוספים את חוט הדיג, המבנה השטוח של העופרת מאפשר לה להתרומם כלפי פני המים - מה שמונע מהעופרת להיתפס במשכולים. המבנה השטוח וההידרודינמי שלה יוצר התנגדות קטנה ובכך מאפשר איסוף מהיר במיוחד. יתרונה של צורה זו מול צורת הטיפה השטוחה הוא העמידות בסחף קל. מגיעה במשקלים נפוצים הנעים בין 60 ל-110 גרם ומתאימה לשימוש בדיג בסגנונות חוף (סרף מהחוף) ודיג בשוברי גלים.

צורת עוגן (עופרת סחף):

לעופרת זו  עמידות גבוהה בסחף חזק מאוד וגם בים גבוה עד רוגש. לעופרת מחוברים מוטות נירוסטה דקים בשילוב חרוזים המאפשרים לה לקבע את עצמה בחול. יש לה אלמנט המאפשר קיפול המוטות במשיכה או בזמן איסוף החוט, מה שהופך אותה לעופרת רגילה ללא התנגדות. היא משתייכת למשפחת העופרות תליה ומתאימה למערכי קרסים (ריגים) מובנים המגיעים עם תפס תליה. חשוב לציין שעופרת סחף שאינה מגיעה עם מוטות מתקפלים יכולה לגרום נזק ושחיקה מוגברת ברולר בזמן איסוף החוט. מגיעה במשקלים הנעים בין 90 ל-130 גרם ומתאימה לשימוש בדיג בסגנון חוף (סרף מהחוף).


צורת זית:

עופרת זו עוצבה במיוחד לדיג בעומקים כאשר שתי שפות העופרת הן בצורת קונוס, מה שמאפשר הורדה והרמה מהירה עם מינימום התנגדות של מים. מגיעה במשקלים הנעים בין 30 ל- 80 גרם.
מתאימה לשימוש בדיג בסגנונות חוף (סרף מהחוף), דיג בשוברי גלים ודיג פתיונות מסירה (בולוס).צורת פרפר (עיגול עם לחיצה):

עופרת זו נפוצה במיוחד בשימוש במערך חכת בוס. ניתנת לשימוש כעופרת בודדת או מספר עופרות, ביחס למשקל הציפה הרשום על המצוף. צורת הפרפר מאפשרת שימוש חוזר על ידי פתיחת שפות העופרת ולחיצתם על החוט מחדש. מגיעה במידות: BB, 3|0, 2, 3, 4, 5
מתאימה לשימוש בדיג בחכת בוס ומתאימה לשימוש כתוספת משקל לדמויים במשקלים קלים מאוד.


עופרת תליה:

לעופרת זו יצוק סוויול (אביזר חיבור מסתובב) או מוט מכופף בצורת טבעת המאפשרים חיבור מהיר של העופרת אל מערך הדיג (ריג). יתרון זה מאפשר מעבר לסוגים שונים של עופרות תליה במגוון צורות ומשקלים, בהתאמה לאיזור הדיי במיועד, בין אם מדובר באיזור סלעי או חולי או בהתאם לגובה הים. מגיעה במשקלים הנעים בין 110 ל-150 גרם ומתאימה לשימוש בדיג בסגנונות חוף (סרף מהחוף), דיג בשוברי גלים ודיג פתיונות מסירה (בולוס).

 

הירשמו לעדכונים של דוגית